2015. december 23., szerda

A vSphere 6 Update Manager csak a hatos ESXi ISO-kat támogatja

Mivel van néhány olyan hostunk, amire támogatás hiányában az ESXi 6 nem feltehető, és jelenleg customized gyártói image fut rajtuk, ezért az volt a logikus lépés, hogy letöltöm a legfrissebb 5.5u3-as customized ISO-t, feltolom az Update Managerbe, és mehet a frissítés.

Sajnos ez így nem fog menni. Az import végén a következő üzenetet kaptam:


Egy kis kutakodás után kiderült, hogy ez nem egy hiba, hanem ez sajnos a normális működés. Azt mondja, hogy: With Update Manager 6.0 you can upgrade hosts that are running ESXi 5.x to ESXi 6.0. Host upgrades to ESXi 5.0, ESXi 5.1 or ESXi 5.5 are not supported. 

A fenti idézet a dokumentációból van: Importing ESXi Images

Azaz az új 6-os környezetben nem lehet egy 5.5U2-->5.5U3 frissítést elvégezni úgy, hogy ehhez a gyártó által biztosított customized ISO-t használjuk.

Csak én érzem úgy, hogy ez így nem túl barátságos megoldás?

2015. december 22., kedd

ESXi Embedded Host Client v4

Gőzerővel folyik a kliens fejlesztése. Rövid időn belül már a negyedik verzió jön ki, amiben további funkciókat tettek elérhetővé.
A kliens frissítés az Update Manager használatával 2 perces művelet.

Pl. most már lehet a virtuális gépek advanced option részét is szerkeszteni


A teljes lista a fling oldalán, azaz itt megtalálható.

Persze az új dolgok mellett nagyon sok hibát ki is javítottak, Tapasztalatom szerint pl.  a vthing oldalon részletezett performancia chart frissítési hiba is megoldódott.

Aki még nem próbálta, érdemes rászánnia pár perctet

2015. december 16., szerda

VMware Remote Console 8.0.0

Szép csendben megjelent a VMware Remote Console következő, nyolcas verziója.

Letölthető a szokásos helyről, azaz innen.

Igazság szerint túl sok változást nem látok a 7.0.1-hez képest, viszont az előzőekkel szemben ez már telepíthető 32 bites operációs rendszerekre is, ami bizony még sok esetben jól jön.

Aki a Web klienst használja, annak azt hiszem kötelező letölteni, mert a beépített konzolhoz képest lényegesen többet nyújt.



A leírás szerint 5.5 U2-től használható.

2015. december 13., vasárnap

A VCAP6 visszatér

Úgy tűnik, sokan kérték vissza a szokásos Advanced Professional vizsgákat, mivel a VMware meggondolta magát, és újra elérhetővé teszi majd a köveetkező évben. Egyelőre csak egy előzetes bejelentés van, de várhatóan január végén meglesznek a részletek.

A bejelentés itt olvasható: VMware Education and Certification Blog

Update: közben megjelent a fenti blog harmadik része, amiben már több konkrétum, illetve exam guide is szerepel: VMware Education and Certification Blog 3.rész

2015. november 30., hétfő

Akik a Lenovo Customized ESXi 6.0U1 ISO-ra várnak....

... azoknak sajnos még várniuk kell. Mivel nálunk elég sok IBM (Lenovo?) szerver van, ezért szerettem volna letölteni a testre szabott 6.0U1 ISO-t a VMware oldaláról. Belépés után ezt láttam:


Azaz a Lenovo még hiányzik. Mivel ezzel kapcsolatban volt egy fórum téma a Lenovo oldalán, ezért rákérdeztem. A következő válasz jött :(

Lenovo Customized ESXi 6U1 for System x is currently under development.
Release schedule target is end of December, but may delay depending on development progress.
So you probably will not see it at least for another month.

Update: megszületett: Lenovo ESXi 6.0U1

2015. november 25., szerda

Kijött az ESXi 6.0U1 CBT hibára a javítás

A VMware gyorsan kiadott egy javítást (a mai napon) arra a CBT hibára, amire ebben a cikkben utaltam. Remélhetőleg ez volt az utolsó ilyen jellegű botlás, mivel már elég régen kijött a 6.0 és még mindig nem volt tökéletes a CBT kezelés.

A patch leírása itt található: http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=2137546&src=vmw_so_vex_cquil_1028

A hiba eredeti közlése itt található: (KB2136854)

Mint látható, már le is töltődött, lehet frissíteni a hostokat.

ESXi Embedded Host Client

Sokak várakozásával ellentétben még mindig nem jelent meg a "Flash nélküli" Web kliens. Viszont több jele is van annak, hogy a háttérben folyik a fejlesztés. Az egyik ilyen jel, hogy már egy ideje elérhető az ESXi Embedded Host Client, ami tisztán HTML és Javasscript alapú. Bár ezt leírva sehol nem találtam, de logikusnak tűnik, hogy ez a kliens a leendő Web kliens fejlesztésének "mellékterméke".
Amint a nevében is benne van, ezzel a klienssel csak a hostokhoz tudunk csatlakozni, vCenter szerverhez nem. Elméletileg csak az ESXi6.0 és ESXi 5.5U3 támogatott, de régebbi 5.5 kiadásokkal is működésre bírható.

A használatához előbb telepíteni kell egyesével minden hostra, de akár az Update Manager segítségével is telepíthető, ami megkönnyíti a terítést. Szerencsére újraindítás nem szükséges.
Ha valaki kézzel szeretné telepíteni, azt is megteheti, mivel két forában tölthető le a kliens.
Információk, letöltés innen: ESXi Embedded Host Client

2015. november 13., péntek

vCenter 6 telepítés utáni gondok

Miután megtörtént az összes host, és így virtuális gép költöztetése egy újonnan telepített 6.0U1-es vCenter szerverre, néhány kisebb-nagyobb probléma kiderült, ami egy kicsit rontja a felhasználói élményt. Ezek egy része hiba, más része pedig így lett tervezve

Ezek közül néhány:
  • A vastag kliensben nincs Hardware status rész (KB2111416)
  • A Client Integration Plugin telepítése nem triviális. Illetve maga a telepítés igen, de a böngészők elég nehézkesen akarnak tudomást venni róla
  • A vastag kliensben nem működik a keresés, ha bejelentkezésnél bekapcsoljuk a "Use Windows Session credentials" opciót. Ha kézzel beírjuk és úgy lépünk be, akkor működik.
  • Ahhoz hogy valaki egy virtuális gépen a performancia adatokat megnézze valaki, nem elég az adott géphez rendelt legalább read-only jog, hanem a vCenterre is be kell állítani (nem kell propagálni) (KB2123566)
  • A vastag kliensben nincs a performancia fülön Overview, csak az Advanced maradt
  • A plugin manager ablakban több disabled plugin látható. De ez a VMware szerint így ok:(KB2115295)
  • Időnként vannak hosszabb-rövidebb kihagyások/kifagyások a vastag kliensben
  • Nem érzem azt a nagy gyorsulást, amit a Web kliensnél ígértek
  • Ha futtatok egy PowerCLI scriptet, akkor a vastag kliensben látszik, hogy milyen parancsok hajtódnak végre a Recent Tasks részen, de ugyanez a Web kliensben nem látszódik
  • A Web kliensben csak akkor működik a Hardware status rész, ha a vCenter szerveren a VMware System and Hardware Health Manager szolgáltatás annak az accoutnak a nevében fut, amilyik nevében a vCenter szerver is fut. Ha ezt megváltoztattuk, akkor még minden hoston a CIM szervert újra kell indítani.
    get-vmhost|Get-VMHostService | where { $_.key -eq "sfcbd-watchdog" }|Restart-VMHostService -Confirm:$false
  • A Web kliens nem eléggé "responsive". Azaz soksor sem a recent tasks, sem egyéb helyeken nem frissít.
  • A Web kliens nem pont úgy jeleníti meg az objektumokat mint a hagyományos kliens, amennyiben pl. hosthoz vagy clusterhez adunk jogokat felhasználóknak. Azt még pontosan nem sierült megérteni hogy hogyan működik, de úgy tűnik, hogy vCenter szinten is jogokat kell adni ahhoz, hogy a lentebb lévő jogokat a Web kliens rendben értelmezze. A vastag kliensben nincs változás, az jól működik.
  • Már megint gond van a CBT-vel. (KB2136854) A CBT-t használó inkrementális mentések konzisztenciájában nem lehetünk biztosak. Elég régen kijött már az ESXi 6.0, de ennek ellenére még mindig vannak olyan szintű hibák, amik megkérdőjelezik az éles használatot :(
  • Sem a hagyományos, sem a Web kliensben nincs Storage View. Nekem hiányzik, de úgy tűnik a fejlesztők nem tartották fontosnak. Helyette egy kis PowerCLI scriptet készítettek, ami persze csak kis részben pótolja. (KB2112085)

2015. november 10., kedd

Egyedi virtuális gép jogok másolása két vCenter szerver közt

A közeljövőben át fogok költöztetni egy teljes 5.5-ös környezetet egy új 6.0-ás vCenter szerverre. Bár az upgrade biztosan kényelmesebb és egyszerűbb lenne, de szerettünk volna Windows verzióban is előre lépni.
Nyílván ez a módszer sok odafigyelést igényel, mivel azt szeretném, hogy a végeredmény pontos mása legyen a régi vCenter szervernek. Azaz a clusterek, DRS szabályok, HA és DRS beállítások, jogok, folderek, stb. pont úgy kerüljenek át, ahogy ezt a felhasználók megszokták. Magyar viszonylatban elég sok gépről és beállításról van szó, így csak a scriptelés a járható út. Kb, 60 fizikai gép, 7 datacenter, 8-900 virtuális gép.

Szerencsére a Neten sok olyan script található, ami ilyen esetben használható. Pl. a host és cluster struktúra, vagy a folder szerkezet másolására kiválóan használható az itt található script: https://ekrejci.wordpress.com/2012/07/26/cloning-datacenters-between-2-vcenters-with-powercli-including-permissions-and-many-more/

Sajnos nálunk elég sok olyan jog van kiosztva, ami direkt géphez van rendelve, így a fenti módszer ezeket nem viszi át. Sőt, mivel a virtuális gépek vagy az egyik vagy a másik vcenter szerveren vannak, így egy lépésben ez nem is megvalósítható. Azaz előbb az eredeti helyen ki kell olvasni az egyedi jogokat, majd miután a gép átkerült az új helyére, be kell állítani.

Jogok kigyűjtése a forrás vCenter szerveren:

$vc1=Connect-VIServer vcenter1  ## forrás
$vc2=Connect-VIServer vcenter2   ##cél

##vcenter1 szerver Cluster1 virtuális gépeinek lekérdezése
$vm_forras=get-vm -Location Cluster1 -Server $vc1 

$ossz_perm=@()

##Az összes olyan permission kigyűjtése, ami közvetlenül a virtuális géphez lett megadva
foreach ($vm in $vm_forras) 
{
$vm_permission=Get-VIPermission -Server $vc1 -Entity $vm|?{$_.entity -eq $vm}
$ossz_perm=$ossz_perm+$vm_permission
}

Miután ez megvan, és a hostok átkerültek a cél vCenter szerverre, hozzá kell rendelni a gépekhez a fentebb kigyűjtött jogokat.

$vm_cel=get-vm -Location Cluster1 -Server $vc2

##végig megyünk az összes gépen
foreach ($vm in $vm_cel)
{
##megnézzük, hogy az adott géphez tartozik-e egyedi jog
$egyvm_perm=$ossz_perm|?{($_.entity).name -eq $vm.name}

    foreach($egyperm in $egyvm_perm)
    {
##ha igen, akkor ezeket egyesével létrehozzuk
    New-VIPermission -Server $vc2 -Entity $vm -Principal $egyperm.principal -Role $egyperm.Role
    }
}

Természetesen ennek előfeltétele, hogy a kérdéses role-ok már létezzenek az új vCenter szerveren is. De azok is könnyedén átvihetők két szerver közt.

2015. november 6., péntek

ESXi coredump file törlése

Ha egy datastore-t meg szeretnénk szüntetni, és már minden virtuális gépet elmozgattunk róla, akkor is előfordulhat, hogy a törlés sikertelen lesz. A hibaüzenet szerint azért, mert a datastore még mindig használatban van. Ennek több oka is lehet, amiből az egyik az ESXi coredump file-k jelenléte.

Ilyen file-ok akkor jönnek létre egy datastore-on, ha az ESXi boot particióján nincs elég hely az ilyen file-ok tárolására. Az 5.5 előtti időkben ez a file csupán 100MB volt, így egy 2GB-os USB diszkeken is elfért, ezért nem is találkoztunk gyakran ilyen file-okkal a datastore-okon

Viszont az 5.5-től ez a méret lényegesen megnőtt, így már a 2GB-os USB diszkre nem fér (régebbi hostjainkban még ilyenek vannak). Ilyen esetben az ESXi választ egy datastore-t, és azon hozza létre egy vmkdump mappában.
 
 
Ez a file nem azért jött létre, mert az ESXi "eldumpolt", hanem csak a helyet biztosítja egy esetleges összeomlás esetére.
Ha tiltani szeretnénk az ilyen file-ok létrejöttét, akkor a esxcli system coredump file set --enable false paranccsal megtehetjük, viszont ilyenkor nem lesz mit a support felé adni, ha nagyobb gond lenne.
Ha engedélyezve van, és pl. a fenti képen látható módon már létrejött a file, akkor azt törölni kell, hogy a datastore megszüntethető legyen.
Ehhez tudni kell, hogy a filet-t melyik host hozta létre. A file neve a szülő host UUID-je. Így előbb azt kell megtudni, hogy ez melyik host. Ezt pl. a PowerCLI segítségével is megtudhatjuk.
 
Get-View -ViewType HostSystem -Propert Name, hardware.systeminfo | select { $_.name, $_.hardware.systeminfo.uuid }
 
Így már csak meg kell keresnünk a kapott listában, hogy a file neve melyik UUID-vel egyezik meg. Ha ez megvan, akkor SSH-val be kell jelentkezni az adott hostra, és törölni kell a dump file-t: esxcli system coredump file remove --force
 
Ha a fenti mappában több file van, akkor ezt az összes érintett hoston meg kell csinálni.
 
Ha minden hostról egyszerre szeretnénk törölni, akkor a PowerCLI gyorsabb:
 
Get-VMHost -location DataPlex | % {
 $esxcli = get-esxcli -vmhost $_
 $esxcli.system.coredump.file.remove($null, $true)
}

2015. november 4., szerda

vCenter 6.0U1 friss telepítés után hiányzik a Licensing rész a Web kliensben (megoldva)

Nem olyan régen kérdeztem a VMUG levelező listán, hogy a fenti jelenséggel kapcsolatban nincs-e valakinek ötlete. Senki nem reagált rá, ami így utólag már teljesen érthető.
Röviden összefoglalom a körülményeket. Egy teljesen új vCenter 6.0U1 környezetet építettünk, amiben egy külön gépre került a Platform Service Controller, mivel várhatóan más vCenter szerverek is lesznek a jövőben, és ilyen esetben a külső PSC a javasolt. Mi továbbra is a Windows változatot használjuk.
Hiba nélküli telepítés után az volt a jelenség, a Web kliensből teljesen hiányzott a Licensing rész, és pl. amikor egy hostot akartam berakni a vCenter alá, a License résznél hibát is dobott a kliens.
Mivel már minden szóbajöhető dolgot kipróbáltunk, nem maradt más hátra, mint esetként bejenelteni a VMware-nek.

Mint kiderült, általános problémáról van szó, amiről egy külön KB cikket is írtak: KB2135810

Az a fura, hogy majdnem két hónap telt el az U1 megjelenése óta, és most, a hibabejelentésem után született a KB cikk. Azaz eddig más ezt a hibát nem igen jelentette.

2015. október 31., szombat

VCP6-DCV Delta

A VMware adott egy 65%-os kedvezményt amennyiben október 31-ig nekifutok a VCP6-DCV (vagy VCP6-DCV Delta) vizsgának, így október 30-ra be is foglaltam egy időpontot a Training360 oktató központjában. Ha már választhattam, akkor a Delta vizsgát tettem le. Kevesebb kérdést tartalmaz, és szertettem volna tényleg csak az újdonságokra és változásokra koncentrálni.

Nem véletlen választottam a lehető legkésőbbi időpontot. Szerettem volna, ha addigra átállunk a teljes éles környezettel vSphere 6-ra, így szerezhettem volna elég tapasztalatot közben. Ez sajnos nem történt meg, így egy kis tesztkörnyezetet építettem, és azon próbáltam ki az új vagy megváltozott 6-os képességeket.
A következő forrásokat használtam:

http://www.vladan.fr/vcp6-dcv/
http://www.virten.net/vmware/vcp6-dcv-delta-study-guide-whats-new-v5-5-to-v6-2v0-621d/
http://go.veeam.com/vmware-certification-vcp6-dcv-study-guide-exam-blueprint.html
Próba vizsga

Mivel szeretem a papír alapú könyveket is, ezért még beszereztem a Mastering VMware vSphere 6 könyvet is.

A vizsgáról néhány szó. A szokásos módon minden gördülékeny volt. Megérkeztem a Training360-hoz, és kb. 10 perc múlva már ott ültem a gép előtt. Ami meglepő volt, hogy a delta vizsga ellenére sok olyan kérdés volt, ami nem köthető a 6-os verzióhoz. Nem tudom milyen a nem delta vizsga, de nekem úgy tűnt, mintha ez a vizsga a teljes vizsgának lenne egy kevesebb kérdésből álló változata, amiben szép számmal voltak olyan kérdések is, amik nem köthetők a hatos verzióhoz.

A vizsga sikerült, így most 2017.10.30-ig érvényes VCP6-DCV vizsgám van, illetve ez automatikusan meghosszabbította a VCP5-DCV vizsga lejárati idejét is.

Ha majd elérhető lesz a VCAP6 (azt hiszem más lesz a neve), akkor persze szeretném azt is letenni, bár a meglévő VCAP5-DCV vizsgám (egyelőre) nem jár le. Ehhez persze az is kell, hogy valahogy hozzájussak egy jelentősebb kedvezményhez, mivel ezeket a vizsgákat mgamnak finaszírozom, és az advanced viszga ára emlékeim szerint 3-400 dollár.